Zákon o spotřebitelském úvěru přikazuje všem bankám a nebankovním společnostem, aby důkladně prověřily bonitu žadatelů o úvěr a zjistily výši jejich příjmů. Na základě toho posoudí, zda zvládnou půjčku splácet a zda jim nezpůsobí finanční problémy. Jak úvěrové společnosti ověřují váš příjem?
1. Výpis z bankovního účtu
Doložení výpisu z bankovního účtu patří mezi nejrychlejší varianty. Na výpisu jsou zaznamenány všechny příjmy a výdaje. Někomu chodí domů v papírové podobě, jiní si jej mohou stáhnout ve svém internetovém bankovnictví. Úvěrové společnosti obvykle požadují výpisy z účtu za poslední 3 měsíce.
2. Potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele
Na personálním oddělení vám vyhotoví potvrzení o výši příjmů, na kterém bude uveden váš čistý měsíční příjem za určité období. V potvrzení jsou uvedeny údaje o vás a zaměstnavateli, druh a trvání pracovního poměru a srážky ze mzdy.
3. Ověření příjmů po telefonu
Některé úvěrové společnosti si ověřují váš příjem samy. V žádosti uvedete základní identifikační údaje o svém zaměstnavateli a kontakt na pověřenou osobu. Společnost zavolá vašemu zaměstnavateli a zjistí si váš příjem.
4. Ověření příjmu z výplatních pásek
Finanční společnosti předložíte výplatní pásky za určité období, na kterých musí být uveden počet odpracovaných hodin, hrubá mzda, čistá mzda a odvody na zdravotní a důchodové pojištění. Výplatní pásku stačí ofotit a nahrát na web nebo zaslat poštou.
5. Zpřístupnění bankovního účtu
Někteří poskytovatelé úvěrů mají uzavřenou smlouvu s bankami, které umožňují přístup na bankovní účet žadatelů o úvěr. Náhled probíhá pouze s vaším souhlasem. Úvěrová společnost účet automaticky projde a vyhodnotí. Ušetříte tak čas s dokládáním výpisů.
6. Daňové přiznání
Daňové přiznání předkládají živnostníci. Slouží jako potvrzení příjmu a žadatel si jej vyplňuje sám. Pokud uplatňujete výdaje paušálně, finanční společnosti chápou váš čistý příjem jako částku, která zbyde po odečtení tohoto odvodu. A to vám může snížit bonitu. Vyplatí se proto uznat pouze skutečné náklady, čímž zvýšíte svůj příjem posuzovaný bankou.
Vloženo: 26 února 2018